A multináci tőke vs. a bolygó megmentése.
A tőke evolúciója egy optimálás egy hiperfelületen.
Az energia-hiperfelületen történő optimáláshoz hasonló a helyzet. Csak itt a profit maximuma felé halad állandóan a rendszer. A szokásos optimálásoktól eltérően, itt a hiperfelület is állandóan változik, emiatt szerintem nagyon sokszor meg se közelítjük a minimumot. Másrészt az emberi hülyeség, ugye, tudjuk. Emiatt néhány teljesen piaci cég is úgy működik, mintha a konkurencia fizetné a vezetőséget.
Ezen a hibán nem tudunk segíteni, a történelem során a pénz sokkal hatékonyabb motivátornak bizonyult az állami hivatalnokok hazafiasságánál. El kell fogadnunk, hogy a legnagyobb termeléshez kikerülhetetlen az evolúciós mechanizmus.
Kérdés: jó-e nekünk a nagy termelés?
Két nagyon fontos okot látok a tőke evolúciójának szabályozására.
1. Az optimáló algoritmusok általában a legközelebbi lokális minimum felé sodorják a rendszert. A nagyon sekény minimumok felett persze sokszor "átsiklanak", de az a minimum, amibe beletalálnak közel se biztos, hogy a legalacsonyabb, vagyis nem a legnagyobb haszonnal bíró állapot.
A baloldali ábrán ezt úgy szemléltethetjük, hogy ha egészen a jobboldalról indulunk, akkor a rendszer az x2 pontban fog megállni.
Ebben az esetben érdemes kicsit "meglökni" a rendszert, és így eljuthatunk az x1 pontba.
2. A másik aggasztó dolog, ami sokkal lényegesebb: negatív externáliák. (Erre egy jó definíció az, hogy az előnyöket magánosítani, a hátrányokat társadalmasítani igyekszik.)
Nem nehéz belátni, hogy a szabadon hagyott Kapital nem fogja összeszedni a kutyája után a szart, ha nem áll a háta mögött egy rendőrbácsi.
A vállalkozók sose fogják a közösség érdekeit képviselni, legfeljebb ha a gyerekeikre gondolnak. Azonban így jó eséllyel evolúciós hátrányba kerülhetnek.
Nyilván rengeteg esetben esik egybe a kettő: a tőke és a közösség érdeke. Azonban ez pusztán véletlen, nem látom a kettő közt a szoros összefüggést.
(piros pont annak, aki megmondja, hogy szakmailag mi a nagy sületlenség ezen a képen:))
Megoldás
Olyan természeti környezetet kell termteni a tőkének, melyben az evolúcióját korlátozzuk a negatív externáliák korlátozásával. Ehhez valóban nem kell radikális rendszerváltás, Shenpennek ebben igaza van. A gondolkodásmódunkban viszont radikális vátozásokra van szükség. Fel kell végre fognunk, hogy egy súlyosan sérült űrhajóban vagyunk, és nagyon megszívjuk, ha így folytatjuk tovább. Az antiszociális túlfogyasztók ellen fel kell lázadnia a közösségnek, és közmegegyezéssel rákényszeríteni mindenkit, hogy tegye a dolgát, és fogja vissza az igényeit.
Szigorú törvények, korrupciómentes hivatalnoki rendszer kell ennek az érvényesítéséhez.
Háziasítani kell a Tőkét, farkasból pásztorkutyát tenyészteni.
Ha érkeznek még majd jó kritikák, updatelem majd valamikor ezt a posztot, mert a "legjobb posztokhoz" be kell rakni a téma fontossága miatt.
Utolsó kommentek